Coupe d'Europe 3-Cushion - Qualifications


Organized by
Confédération Européenne de Billard
Event dates
22-04-2017 00:00 - 23-04-2017 00:00
Registration dates
30-01-2017 10:40 - 06-03-2017 23:59
Time Schedule

groups of 4: Saturday: 13:00 1-4, 15:00 2-3, 17:00 W-W, 19:00 L-L Sunday: 11:00, 13:00

group of 5: Saturday: 9:00 2-5, 11:00 3-4, 13:00 1-5, 15:00 2-4, 17:00 1-3, 19:00 4-5 Sunday: 9:00 2-3, 11:00 1-4, 13:00 3-5, 15:00 1-2

Discipline
3-Cushion
Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Pro-Cup Prestige
Registrations

By national federations

Max 2 teams / federation

Playing system

Qualified: first of the groups + best second (general average) 

Distance

40 pts

Entry fee

250 € / team

Prize money

All travel costs and costs of stay are chargeable to the registered teams.

Informations

Group 1 - Ronchin (France): 

BCCO - Rue Pierre Dupont – Stade Léo Lagrange – Salle Elisabeth Dupont – 59790 RONCHIN

Group 2 - Paiporta (Spain): 

CLUB BILLAR PAIPORTA - PLAZA LA IGLESIA - 7  46200   PAIPORTA (VALENCIA)   

Tlf. 0034 963972321   Email: clubbillarpaiporta@telefonica.net

Group 3 - Porcia (Italy): s.malacrita@gmail.com

Green Planet Gold - Via Gabriele D' Annunzio, 3/a - 33080 Porcia (Pordenone) - IT - tel. +0039.434.590001

Group 4 - Bottrop (Germany): sportwart-karambol@billard-union.de

Group 5 - Athens (Greece): tremoulis@me.com

 

 

Contacts

Group 1 - Ronchin (France): valerycallens@gmail.com

 

Group 2 - Paiporta (Spain): 

HOSTAL BONAVISTA **

C/Juan XXIII, 2

46900 PAIPORTA (VALENCIA)

Tlls.0034 961227389 – 0034 648452158

Email: info@hrbonavista.es

www.hrbonavista.es

Distance from hall of game: 300 mts.


HOTEL BENETÚSSER ***

Avda.Paiporta, 54

46910 BENETÚSSER (VALENCIA)

Tfl. 0034 96375114

Fax: 0034 963760011

Email: info@hotelbenetusser.net

www.hotelbenetusser.net

Distance from hall of game: 1 km.

 

Group 3 - Porcia (Italy): s.malacrita@gmail.com

Hotel Minerva. **** (Pordenone) 5 km. 

Hotel Best Western Park Hotel **** (Pordenone) 5 km. 

Hotel Ca' Brugnera – Centro Congressi (Brugnera - PN) 9 km. 

Il Campanile B & B (Pordenone ) 6 km.

Hotel Montereale ***. (Pordenone) 4 km. 

Hotel Damodoro ***. (Porcia). 4 km. 

Hotel Il Tubia' ***. (Porcia) 3 km. 

Hotel Antica Locanda ***

Via Sclavons 5, 33084 Cordenons (PN)

Tel 0434.581369

www.hotelanticalocanda.it. 8 km.

 

Group 4 - Bottrop (Germany): sportwart-karambol@billard-union.de

 

Group 5 - Athens (Greece): tremoulis@me.com

 
Team
Registration
Status
KARSIYAKA SPOR
GAYRET Emin 1
KAYA Sarp 2
YAVUZ Tarık 3
ÖZÇÖLLÜ Levent 4
YURDADONEN Murat reserve 5
TUR 2
Confirmed
GUNDUZ SPOR
CELIK Murat 1
KIRAZ Tolgahan 2
AKSOY Mehmet 3
SEMIZ Ayhan 4
ÖZFIDAN Özkan reserve 5
TUR 1
Confirmed
BARRAGE CLUB
KOKKORIS Kostantinos 1
CHATZIPAVLIS Nikolaos 2
KARAKATSANIS George 3
METTOS Charalambos 4
MAYRAGANIS Kostas reserve 5
CHATZIPAVLIS Andreas reserve 6
GRC 1
Confirmed
Buffalo
HOFMAN Glenn 1
VAN ERP Jean 2
JORISSEN Jeffrey 3
VAN DAALEN Herman 4
NIEUWENBURG Ruud reserve 5
VAN WIJK Wilco reserve 6
LAMBOO Rob reserve 7
NLD 1
Confirmed
De Goeie Queue - DKM Tools
CAUDRON Frédéric 1
DE BRUIJN Jean-paul 2
DE JAEGER Wesley 3
HERMANS Jerry 4
HENDERIX Michael reserve 5
ROEFS Roger reserve 6
TUERLINCKX Bart reserve 7
BEL 2
Confirmed
BC Deurne
PHILIPOOM Jozef 1
VAN HAVERE Davy 2
DIELIS Ludo 3
GIJSELS Jozef 4
BERGMANS Dion reserve 5
VAN HOUDENHOVE Patrick reserve 6
BEL 1
Confirmed
BC International Berlin
KARACA Cengiz 1
ROESTEL Norbert 2
WOLF Wolfgang 3
WITTE Karsten 4
JIN KOWN Sung reserve 5
GUNES Olcay reserve 6
FISCHER Andreas reserve 7
ROESTEL Hans-joachim reserve 8
DEU 2
Confirmed
RETRO ALBERTIN
CEULEMANS Peter 1
CEULEMANS Kurt 2
MELNYTSCHENKO Cédric 3
LE ROY Xavier 4
JONARD Olivier reserve 5
CALLENS Valéry reserve 6
FRA 2
Confirmed
CetSi MORANGIS
MERCKX Eddy 1
LEPPENS Eddy 2
BITALIS Richard 3
REVERCHON Jean 4
DUVERNOY Christophe reserve 5
LECOAT Thomas reserve 6
FRA 1
Confirmed
ALB Académie Lausannoise de Billard
BOULAZ Michel 1
DUPLOMB Guy 2
COUTO Fernando 3
DUVOISIN Joël 4
BOULAZ Mathieu reserve 5
HA TRINH Khai reserve 6
CHE 2
Confirmed
Billard Club Zürich
CETIN Behzat 1
CANTURK Kenan 2
RECH Pierre alain 3
BOODE Johannes 4
TRONATI Gian-paolo reserve 5
ANTONOPOULOS Giorgio reserve 6
CHE 1
Confirmed
Varde BK
HANSEN Brian 1
NILSSON Michael 2
ANDERSEN Thomas 3
SCHRöDER Allan 4
MADSEN Orla reserve 5
DNK 2
Confirmed
Bottroper BA
DE KLEINE Anno 1
RUDOLPH Christian 2
JÄSCHKE Dustin 3
FORTON Francis 4
VAN GEEL Dave reserve 5
JANZEN Heinz reserve 6
MüLLER Dieter reserve 7
DEU 1
Confirmed
CLUB BILLAR VALENCIA
HORN Martin 1
CHRISTIANI Dave 2
GARCIA ALARCON Ricardo 3
PENALVA Enrique 4
MORENO Armando reserve 5
GARCIA CIURANA Carlos reserve 6
ESP 2
Confirmed
Wiener Billard Assoziation
MAURER Claus 1
KAHOFER Arnim 2
MAKIK Karl 3
THUER Herbert 4
RöTZER Alois reserve 5
AUT 2
Confirmed
BSK Union S.U.
JASPERS Dick 1
KOSTISTANSKY Gerhard 2
KRONLACHNER Andreas 3
WEISS Alexander 4
PROSKE Werner reserve 5
AUT 1
Confirmed
Leça F. C.
FERNANDES Vitor 1
ARANHA Mario g. 2
PAIS Pedro 3
MARTINS Pedro 4
MONTEIRO Fernando reserve 5
PRT 2
Confirmed
A.S.D. SELINUS
SCIACCA Emilio 1
ORLANDO Francesco 2
PICCIANO Liberato 3
RAMETTA Giovanni 4
ITA 2
Confirmed
GREEN PLANET GOLD
ZANETTI Marco 1
BURY Jeremy 2
EFLER Andreas 3
GAIOTTI Fabio 4
CRAPANZANO Pasquale reserve 5
ITA 1
Confirmed
BK Gröndal
NELIN Dion 1
CARLSEN Tonny 2
KNUDSEN Brian 3
DUNCH Lars 4
LOHSE Michael reserve 5
DNK 1
Confirmed
CLUB BILLAR PAIPORTA
PALAZON Javier 1
JIMENEZ Sergio 2
MONTES Antonio 3
CANTO Jorge 4
UNGUETTI Francisco reserve 5
ESP 1
Confirmed


Position
Team
Status
Comment
1
CLUB BILLAR PAIPORTA
PALAZON Javier 1
JIMENEZ Sergio 2
MONTES Antonio 3
CANTO Jorge 4
UNGUETTI Francisco reserve 5
Organizer Group 2
2
BK Gröndal
NELIN Dion 1
CARLSEN Tonny 2
KNUDSEN Brian 3
DUNCH Lars 4
LOHSE Michael reserve 5
3
GREEN PLANET GOLD
ZANETTI Marco 1
BURY Jeremy 2
EFLER Andreas 3
GAIOTTI Fabio 4
CRAPANZANO Pasquale reserve 5
Organizer Group 3
4
A.S.D. SELINUS
SCIACCA Emilio 1
ORLANDO Francesco 2
PICCIANO Liberato 3
RAMETTA Giovanni 4
5
Leça F. C.
FERNANDES Vitor 1
ARANHA Mario g. 2
PAIS Pedro 3
MARTINS Pedro 4
MONTEIRO Fernando reserve 5
6
BSK Union S.U.
JASPERS Dick 1
KOSTISTANSKY Gerhard 2
KRONLACHNER Andreas 3
WEISS Alexander 4
PROSKE Werner reserve 5
7
Wiener Billard Assoziation
MAURER Claus 1
KAHOFER Arnim 2
MAKIK Karl 3
THUER Herbert 4
RöTZER Alois reserve 5
8
CLUB BILLAR VALENCIA
HORN Martin 1
CHRISTIANI Dave 2
GARCIA ALARCON Ricardo 3
PENALVA Enrique 4
MORENO Armando reserve 5
GARCIA CIURANA Carlos reserve 6
9
Bottroper BA
DE KLEINE Anno 1
RUDOLPH Christian 2
JÄSCHKE Dustin 3
FORTON Francis 4
VAN GEEL Dave reserve 5
JANZEN Heinz reserve 6
MüLLER Dieter reserve 7
Organizer Group 4
10
Varde BK
HANSEN Brian 1
NILSSON Michael 2
ANDERSEN Thomas 3
SCHRöDER Allan 4
MADSEN Orla reserve 5
11
Billard Club Zürich
CETIN Behzat 1
CANTURK Kenan 2
RECH Pierre alain 3
BOODE Johannes 4
TRONATI Gian-paolo reserve 5
ANTONOPOULOS Giorgio reserve 6
12
ALB Académie Lausannoise de Billard
BOULAZ Michel 1
DUPLOMB Guy 2
COUTO Fernando 3
DUVOISIN Joël 4
BOULAZ Mathieu reserve 5
HA TRINH Khai reserve 6
13
CetSi MORANGIS
MERCKX Eddy 1
LEPPENS Eddy 2
BITALIS Richard 3
REVERCHON Jean 4
DUVERNOY Christophe reserve 5
LECOAT Thomas reserve 6
14
RETRO ALBERTIN
CEULEMANS Peter 1
CEULEMANS Kurt 2
MELNYTSCHENKO Cédric 3
LE ROY Xavier 4
JONARD Olivier reserve 5
CALLENS Valéry reserve 6
Organizer Group 1
15
BC International Berlin
KARACA Cengiz 1
ROESTEL Norbert 2
WOLF Wolfgang 3
WITTE Karsten 4
JIN KOWN Sung reserve 5
GUNES Olcay reserve 6
FISCHER Andreas reserve 7
ROESTEL Hans-joachim reserve 8
16
BC Deurne
PHILIPOOM Jozef 1
VAN HAVERE Davy 2
DIELIS Ludo 3
GIJSELS Jozef 4
BERGMANS Dion reserve 5
VAN HOUDENHOVE Patrick reserve 6
17
De Goeie Queue - DKM Tools
CAUDRON Frédéric 1
DE BRUIJN Jean-paul 2
DE JAEGER Wesley 3
HERMANS Jerry 4
HENDERIX Michael reserve 5
ROEFS Roger reserve 6
TUERLINCKX Bart reserve 7
18
Buffalo
HOFMAN Glenn 1
VAN ERP Jean 2
JORISSEN Jeffrey 3
VAN DAALEN Herman 4
NIEUWENBURG Ruud reserve 5
VAN WIJK Wilco reserve 6
LAMBOO Rob reserve 7
19
BARRAGE CLUB
KOKKORIS Kostantinos 1
CHATZIPAVLIS Nikolaos 2
KARAKATSANIS George 3
METTOS Charalambos 4
MAYRAGANIS Kostas reserve 5
CHATZIPAVLIS Andreas reserve 6
Organizer Group 5
20
GUNDUZ SPOR
CELIK Murat 1
KIRAZ Tolgahan 2
AKSOY Mehmet 3
SEMIZ Ayhan 4
ÖZFIDAN Özkan reserve 5
21
KARSIYAKA SPOR
GAYRET Emin 1
KAYA Sarp 2
YAVUZ Tarık 3
ÖZÇÖLLÜ Levent 4
YURDADONEN Murat reserve 5
Group
Position
Team
Level
1 - RONCHIN (FRANCE)
1
2
3
4
RETRO ALBERTIN
BC International Berlin
BK Gröndal
KARSIYAKA SPOR
Qualification
2 - PAIPORTA (SPAIN)
1
2
3
4
CLUB BILLAR PAIPORTA
De Goeie Queue - DKM Tools
Billard Club Zürich
CetSi MORANGIS
Qualification
3 - PORCIA (ITALY)
1
2
3
4
GREEN PLANET GOLD
BC Deurne
CLUB BILLAR VALENCIA
Wiener Billard Assoziation
Qualification
4 - BOTTROP (GERMANY)
1
2
3
4
Bottroper BA
Varde BK
A.S.D. SELINUS
GUNDUZ SPOR
Qualification
5 - ATHENS (GREECE)
1
2
3
4
5
BARRAGE CLUB
ALB Académie Lausannoise de Billard
BSK Union S.U.
Leça F. C.
Buffalo
Qualification